NAZWY produktów do paznokci

Kilka lat temu zaczynając przygodę z paznokciami produktów na rynku było znacznie mniej niż aktualnie. Już wtedy jednak zastanawiałam się czym różni się każdy z nich? Czy tak na prawdę są to zupełnie inne produkty, czy może po prostu każda marka ma swoje nazewnictwo? Ta zagadka niestety nie ma jednego, prostego rozwiązania. Jednak postaram się dzisiejszym wpisem oraz filmem nieco przybliżyć Wam nazwy produktów do paznokci.

Jeżeli jednak nie wiesz jakich produktów potrzebujesz do zrobienia hybryd lub jaką lampę wybrać do hybrydy, to zapraszam na poprzedni film: KLIK.

Warstwa dyspersyjna

Co to jest warstwa dyspersyjna? Zaczniemy od niezbędnego sformułowania, które bardzo przyda nam się przy omawianiu kolejnych zagadnień. Warstwa dyspersyjna, to lepka warstwa, która powstaje na powierzchni po utwardzeniu produktu w lampie. Powoduje ona zwiększenie przyczepności kolejnych warstw. Dodatkowo czasami możemy ją wykorzystać do wtarcia pyłku lub chociażby odciśnięcia folii transferowej. W przypadkach, gdy chcemy wykonać zdobienie, dodać naklejkę lub po prostu zakończyć stylizację (a używamy klasycznego topu), musimy tą warstwę usunąć przy pomoc cleanera.

Cleaner i primer

Co to jest cleaner? To dwa bardzo ważne produkty w stylizacji. Cleaner to odtłuszczacz, który przygotowuje naszą naturalną płytkę do stylizacji i dodatkowo pozwala pozbyć się zanieczyszczeń. Jest on niezbędny również do przemywania warstw dyspersyjnych w trakcie powstawania stylizacji. Istnieją cleanery, które dodatkowo mają nadawać większego połysku i stosowane są tylko na samym końcu stylizacji. Wtedy jednak trzeba posiadać kilka różnych cleanerów, co nie jest niezbędne.

Co to jest primer? Primer to produkt dodatkowy, którego używać nie musicie. Warto jednak wiedzieć, że dzieli się on na dwa podtypu: primer kwasowy i primer bezkwasowy. Ten pierwszy, kwasowy, używamy tylko pod stylizacje żelowe, akrylo-żelowe, itp. Po jego zaaplikowaniu należy czekać, aż odparuje i pozostawi matową płytkę paznokcia. Jest to produkt mocno integrujący w płytkę paznokcia, dlatego zaleca się stosowanie go tylko w wymagających przypadkach problematycznej płytki paznokcia. Warto również unikać stosowania go przy każdej stylizacji. Jeżeli chcecie zwiększyć przyczepność Waszej stylizacji, wykonanej lakierami hybrydowymi, to polecam stosowanie primera bezkwasowego. Jest to produkt delikatniejszy, który działa trochę na zasadzie taśmy dwustronnej. Po zaaplikowaniu na płytkę paznokcia należy chwilę odczekać, produkt jednak pozostawia błyszczącą warstwę.

TOPY- zwykłe, no wipe, matowe…

Topy mają dwa podziały, pierwszy to bardzo prosty podział na topy błyszczące i matowe. W topach matowych warto zaznaczyć, że w przypadku pojawienia się w nazwie stwierdzenia top satynowy lub welurowy, najczęściej będzie to oznaczać efekt półmatu. Totalnie matowe topy mają w nazwie: mat, matowy, total mat, matte, itp.

Drugi podział wśród topów to topy z przemywaniem i bez przemywania. Już wyjaśniam o co chodzi. Topy zwykłe/klasyczne, to topy z przemywaniem. Posiadają one warstwę dyspersyjną, czyli po ich utwardzeniu trzeba je przemyć cleanerem. Topy bez przemywania nie posiadają tej warstwy i po ich wyjęciu z lampy są już gotowe do używania. Te topy najczęściej nazywane są no wipe lub dry top. Podział ten dotyczy zarówno topów błyszczących, jak i matowych. Ja jestem zdecydowanie fanką tych drugich, no wipe, bo mają moim zdaniem większy połysk.

BAZY- zwykłe, budujące, kolorowe

W bazach jest dużo większe zamieszanie niestety. Tu właściwie każda marka ma po kilka różnych baz, o różnych właściwościach. Zaczniemy od najprostszego podziału na bazy zwykłe i bazy budujące (również w kolorze). Bazy zwykłe to klasyczne bazy, które służą nam do zwiększenia trwałości stylizacji, oddzielenia kolorowego lakieru od naturalnej płytki. Pamiętajcie, że użycie bazy jest niezbędne! Te bazy można jednak zastąpić bazami budującymi.

Bazy budujące, to bazy „twarde” i wielofunkcyjne. Służą one jako zwykłe bazy, ale również można nimi wzmocnić naturalną płytkę paznokcia, wyrównać ją lub przedłużyć. Występują one również w wersjach kolorowych, zazwyczaj w odcieniach nude i jasnego różu. Mogą wtedy stanowić również lakier nadający kolor. Te bazy to zdecydowanie moi faworyci. Problem jednak pojawia się przy ich nazwach, bo niestety nie ma tu reguły. Często trzeba przeczytać obszerne opisy, a i tak nie do końca wiadomo, co wybrać. Poniżej znajdziecie przykłady baz budujących z największy firm, które przyszły mi na myśl w trakcie tworzenia tego materiału.

hybrydowe-bazy-budujace-victoria-vynn-mega-base-nails-company-repair-kauczukowe-niuqi-mistero-milano-flexi-maga-Lakierowniczka
hybrydowe-bazy-budujace-victoria-vynn-mega-base-nails-company-repair-kauczukowe-niuqi-mistero-milano-flexi-maga-Lakierowniczka

Victoria vynn Mega Base
Provocater Easy shape
-Neess Extremly Base
-Nails Company Repair Base
-Indigo Protein Base i Indigo Mineral Base
-Semilac Fiber Base i Semilac Extend
Bazy kauczukowe z Biedronki Niuqi
-Mistero Milano Flexi, Exper Base i Cover Lover
-Neo Nail Base Extra, Revital Base Fiber,
Cover Protein i Base 6w1 Silk Protein
-Maga Super Cover, Maga French Cover i Maga Hard
-Como Milano Hard Base

NAZWY produktów do paznokci

To na tyle w dzisiejszym wpisie. Oczywiście to nie są wszystkie nazwy produktów. Chyba nierealne jest zebrać wszystkie marki w jednym, krótkim wpisie. Jednak wydaje mi się, że zebrałam tutaj te najbardziej popularne i najczęściej stosowane nazwy. Zachęcam Was do obejrzenia filmiku. Myślę, że to przystępniejsza wersja takiego teoretycznego materiału. Można posłuchać w wolnej chwili. Jeżeli macie jeszcze jakieś NAZWY produktów do paznokci, które sprawiały Wam problemy, to piszcie w komentarzach! 🙂

2 komentarze

  1. Drzemiace-Piekno.pl

    7 stycznia 2020 at 21:06

    Kiedyś faktycznie było łatwiej, kilka produktów na krzyż, podobne nazwy, a teraz istny misz masz 😛

    1. Lakierowniczka

      7 stycznia 2020 at 22:28

      Ciężko teraz zdecydować się jaką markę wybrać i które produkty. Robi się tego mnóstwo, ale jednak da się zauważyć niektóre perełki 🙂

Leave a Reply